Widowisko historyczne “Zachowaj pamięć”

Opłakujemy sześćdziesiąt trzy dni
I sześćdziesiąt trzy noce walki.
I godzinę, kiedy się wszystko skończyło.
Kiedy na miejsce, gdzie żyło milion ludzi,
Przyszła pustka po milionie ludzi.

 

63 dni chwały…

Dni, w których przyjaźń zastępowała broń …

A kilka chwil szczęścia … Całe życie …

A wszystko po to, by pokazać światu …

Czym dla Polaka jest … WOLNOŚĆ …

 

A po tych wszystkich, którzy szli przed nami
Z okrzykiem “Ojczyzno” i z męką szaloną,
A po tych wszystkich, co ginęli sami,
Aby nas zbawić swoją krwią czerwoną,
Za śmierć dla jutra, za ten lot słoneczny,
O Polsko odmów odpoczynek wieczny.

 

 

 

70 lat temu mieszkańcy Warszawy stanęli do heroicznej walki o wolność Stolicy Polski. Dnia 1 sierpnia 1944 roku o godzinie „W” rozpoczęło się Powstanie Warszawskie .

 

 

Chcąc oddać hołd bohaterom i uczcić 70. rocznicę tych wydarzeń, 3 października 2014 r. uczniowie z klas V i VI Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gromcu przygotowali
i zaprezentowali szkolnej społeczności i zaproszonym Gościom widowisko słowno – muzyczne wzbogacone pokazem multimedialnym upamiętniające bohaterów sierpnia i walki powstańców 1944, a także wydarzenia z okresu Kampanii Wrześniowej 1939.

Pięknie, z przejęciem wyrecytowane wiersze, a także pieśni i piosenki powstańców przybliżyły widzom koszmar wojny i heroizm sierpniowych dni powstania. Przejmujące wspomnienia odniesionych ran, sceny palących się domów i zabitych kolegów uświadomiły współczesnym odbiorcom rozmiar tragedii Warszawy i jej mieszkańców.

63 dni walki o wolność. Bez wystarczającej pomocy sojuszników, bez wsparcia militarnego. Bez szans ?… W tle wyświetlane były filmy dokumentalne oraz zdjęcia
z początku II wojny światowej oraz czasów powstania. Na nich przede wszystkim walka,
ale i codzienne zmagania ludności cywilnej z chorymi, rannymi, brakiem żywności, wody
i lekarstw. A jednak na ekranie widać było także uśmiechnięte twarze młodych ludzi, którzy mimo wszystko wierzyli w zwycięstwo.

Uroczystego tonu, a zarazem nastrojowego klimatu nadały przedstawieniu przejmujące utwory poetyckie, piosenki powstańcze, a także efekty wizualne i dźwiękowe nad którymi czuwały Pani Renata Malicka oraz Pani Elwira Świtalska. Dzięki ich pracy przedstawienie zostało wzbogacone filmami dokumentalnymi z różnych etapów wojny, archiwalnymi komunikatami radiowymi o wybuchu II wojny światowej oraz kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 r. a także najsłynniejszym przemówieniem ówczesnego prezydenta Warszawy – Stefana Starzyńskiego. Najwięcej prezentacji filmowo – zdjęciowej dotyczyło Powstania Warszawskiego. Było to możliwe dzięki nawiązanej współpracy
z Muzeum Powstania Warszawskiego, które na potrzeby naszego widowiska udostępniło materiały archiwalne ze zbiorów swojej fonoteki.

Na koniec skierowano do wszystkich ponadczasowy apel, aby ocalić od zapomnienia pamięć o bohaterstwie żołnierzy, poświęceniu matek i żon, odwadze harcerzy i najmłodszych obrońców stolicy – tych, którzy na ołtarzu Ojczyzny położyli młodość, miłość, przyjaźń, rodzinę, a często to co najważniejsze, najcenniejsze, jedyne i niepowtarzalne – własne życie. Zapalonym zniczem oddano hołd bezmiarowi przelanej krwi, ogromowi cierpień i poświęcenia. Minutą ciszy uczczono pamięć poległych.

Emocjonalne zaangażowanie wszystkich uczestników w pracę związaną
z przedstawieniem, czas i podejście do wyjątkowego tematu – przyniosło oczekiwane efekty – wzbudziło zainteresowanie i wzruszenie widzów oraz satysfakcję organizatorów.

Wykonawcy : Szkolne Koło Teatralne

Inicjator przedsięwzięcia, scenariusz i reżyseria : p. Renata Malicka

Efekty wizualne: p. Elwira Świtalska

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim wykonawcom, a także Paniom Grażynie Tuszyńskiej – Nowak i Agnieszce Niezgodzkiej za pomoc w przygotowaniu dekoracji oraz Paniom z Komitetu Rodzicielskiego – Beacie Szyjce, Wiolettcie Gworek, Zuzannie Zając, które poczyniły starania, aby aktorzy wystąpili w biało – czerwonych opaskach.

Elwira Świtalska i Renata Malicka

Font Resize
Contrast