Chór Wiolinki

Chór Dziecięcy WIOLINKI  istnieje od 1983 roku. Początkowo funkcjonował jako zespół wokalno –   ruchowy, z czasem przekształcił się w dwugłosowy chór. Nieprzerwanie związany jest ze Szkołą Podstawową  w Gromcu.  W chórze śpiewa około 40 dziewcząt w wieku 7 – 14 lat.  Założycielką, dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest  Jolanta Dęsoł-Szczerbowska, nauczycielka muzyki w tejże szkole.

WIOLINKI przez okres 25 lat muzykowania dały ogromną ilość koncertów na uroczystościach szkolnych, środowiskowych, kościelnych. Były zapraszane do uświetniania różnorodnych imprez  o zasięgu lokalnym, ale również wojewódzkim i ogólnopolskim. Chórzystki zdobywały nagrody i wyróżnienia na licznych  konkursach i przeglądach. Zawsze spotykały się z życzliwym i entuzjastycznym przyjęciem publiczności. WIOLINKI są dumą  szkoły i radością rodziców.

Repertuar chóru to krótkie utwory o tematyce bliskiej dzieciom, najczęściej piosenki współczesne. Szczególnie miłe i wdzięczne do śpiewania są kolędy, pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe, które w sposób prosty, a zarazem  ciepły i żarliwy, Chór Dziecięcy WIOLINKI zaprezentował na swej pierwszej płycie  pt. „Kolędy i pastorałki”, którą wydał w 2008 roku. Od tamtego czasu upłynęło kolejnych 10 lat, a sala muzyczna  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gromcu nadal tętni muzycznym życiem. To tutaj, co  wtorek,  małe Wiolinki szlifują swoje skowrończe głosy, a starsze chórzystki  wspierają je swoim chóralnym doświadczeniem pod czujnym okiem i uchem dyrygentki. 

(Fragment wywiadu z dyrygentką chóru Jolantą Dęsoł- Szczerbowką)

U: Proszę nam opowiedzieć o sukcesach Pani zespołu.

JDS: Sukcesy, rzecz względna! Dla mnie największym sukcesem w pracy z moimi Wiolinkami, jest to, że ciągle  na próbach mam komplet, że sala nr 1 w naszej szkole kojarzy się zawsze i wciąż z muzyką, że miłością do muzyki i muzykowania zaraziłam tak wiele osób, że pobudziłam ich wrażliwość na dźwięki i wyzwoliłam ambicje zarówno w uczniach jak i w rodzicach, aby kształcili swoje dzieci w szkołach muzycznych.

Ważniejsze nagrody, wyróżnienia, koncerty, projekty muzyczne Wiolinek: (wybiorę i dopiszę;)

………………………..

U: Czym dla pani jest muzyka?

JDS: Istotą człowieka jest jego dusza. Dusza ma bardzo dużo do powiedzenia w sprawach ziemskich. Bóg obdarzył nas ciałem, sercem i umysłem. Dał nam to wszystko abyśmy za ich pośrednictwem wyrażali własną duszę. Muzyka według mnie jest sposobem kontaktowania się duszy ze światem ziemskim, ale również tej samej duszy z Panem Bogiem.   Gdyby dzisiaj stało się tak,  że nagle świat dźwięków byłby dla mnie niedostępny,  straciłabym część swojej duszy, a Życie zamieniłoby się w zwykłą prozę, bez tej wspaniałej poezji, którą kiedyś w sobie poprzez muzykę odnalazłam. Nie jest więc sloganem powiedzenie, że każdemu człowiekowi  coś w duszy gra.

 U: Życzę, aby w przyszłości Pani wychowankowie królowali na scenach, zdobywali „Złote płyty”, a może zadziwiali swoim głosem jako śpiewacy operowi. Na bliższą przyszłość życzę, aby odkrył Was jakiś sponsor i sfinansował wydanie kolejnej płyty. Dziękuję za rozmowę.

JDS: Co do sponsorów: Wiolinki pięknie śpiewają i pięknie wyglądają . Dzięki hojności Rady Rodziców otrzymały nowe piękne sukienki. Z całego serca dziękujemy zarządowi Rady Rodziców.

ul. Husarska 2, 32-590 Gromiec

Font Resize
Contrast