Galerie

Ślubowanie klasy pierwszej

15 pazdziernika w naszej szkole miała miejsce uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Najpierw jednak musieli zaprezentować program artystyczny i złożyć uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. 

Czytaj dalej

Przedszkolaki na musicalu

8 października dzieci z naszej zeróweczki przeniosły się w bezgraniczną krainę fantazji na musicalu pt. ” O małej syrence w niejednej piosence”. W musicalu wystąpili aktorzy Teatru Moich Marzeń z Chorzowa. Dzieci poznały małą syrenkę Vivien, króla Nefryta, zabawnego kraba Szachwarę oraz podstępną wiedźmę Zewlagę, księcia Edwarda,królową Hortensję oraz niezastąpionego kucharza Fryca. Dzieci po obejrzeniu musicalu były zachwycone, bawiły się świetnie odpowiadając aktorom na pytania w trakcie spektaklu .

Pierwsza pomoc – dlaczego warto jej udzielać ?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) corocznie w wypadkach drogowych ginie około 47 000 osób. Natomiast wyniku innych wypadków lub zatruć traci życie około 30 000 osób. Szacuje się, że liczby te mogłyby być o kilka tysięcy niższe, gdyby świadkowie tragicznych zdarzeń udzielali ofiarom pierwszej pomocy.

Gdy w wyniku urazu, zatrucia, nagłego zachorowania dochodzi do zagrożenia życia, pierwsza pomoc, udzielona jeszcze przed przybyciem pogotowia ratunkowego przez przypadkowych świadków zdarzeń, nie tylko zapobiega pogorszeniu się stanu ofiary, ale ma decydujący wpływ na jej przeżycie.

Poprzez wykonanie kilku tak prostych czynności możemy uratować komuś życie, co daje nam poczucie satysfakcji, poczucie bycia potrzebnym, ale też udzielając pierwszej pomocy możemy liczyć na wdzięczność rodziny i samego poszkodowanego. Najważniejsze jednak jest to, że udzielając pierwszej pomocy ratujemy komuś życie, lub ocalamy go od kalectwa. W myśl tej idei uczestniczyliśmy  w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej, który przeprowadził ratownik Miejskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia -Ratunkowego w Oświęcimiu – Krzysztof Wisła.  Zapoznaliśmy się w jaki sposób podejść do poszkodowanego, jak określić jego stan i w jaki sposób mu pomóc .  Poznaliśmy działanie defibrylatora AED wykonując z jego pomocą efektywne zabiegi RKO, Wszystko to mogliśmy wykorzystać nie tylko w teorii ale także w praktyce,  poprzez symulacje wypadków na kolegach i fantomie.

Czytaj dalej

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się rokrocznie w ostatni piątek września. Ma ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mają okazję nadrobić te zaległości. Natomiast dorośli – mogą popisać się doskonałą znajomością trudnych przypadków tabliczki mnożenia podczas… egzaminów! Egzaminy mogą również przybierać formę konkursów szkolnych czy rozgrywek Kartami Grabowskiego Tabliczka Mnożenia w klasie drugiej.

Czytaj dalej

DZIEŃ CHŁOPAKA

Dzień Chłopaka to nowe święto, choć znane i mające swoich zwolenników. Jak się okazuje, dotyczy nie tylko młodych chłopców, lecz także mężczyzn w każdym wieku. “Chłopcami” coraz chętniej nazywają się starsi panowie, którzy w myśl naszych czasów, wciąż czują się młodzi, zdrowi i pełni sił. Grupą dominującą są jednak wciąż nastolatkowie, którzy o swoim święcie doskonale pamiętają i świętują je nie tylko ze swoimi sympatiami, lecz także z koleżankami ze szkolnej ławki.

Dziewczyny z naszej szkoły i przedszkola obdarowały chłopaków skromnymi a zarazem śmiesznymi upominkami. Zasada jest jedna – im śmieszniej, tym lepiej. Koszulki, bokserki, kubki, poduszki, krawaty czy medale. Śpiewano i grano też życzenia, “sto lat”. Dziewczynki z klasy drugiej wraz z wychowawczynią przygotowały wspaniały tort. Było naprawdę uroczyście i wesoło. Samorząd Uczniowski przygotował słodki poczęstunek. W przedszkolu dziewczynki obdarowały swoich kolegów drobnymi upominkami, składając im życzenia. Wszystkiego najlepszego Chłopaki!

Czytaj dalej

Dzień MARCHEWKI

27 września 2019 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Marchewki”. Tego  dnia  wszystkie  dzieci  przyszły  do przedszkola ubrane  w kolor pomarańczowy. Celem  zajęć było poznanie  walorów  smakowych  i  odżywczych   warzyw,  a w szczególności marchewki. Dzieci dowiedziały się skąd przybyła, jak jest zbudowana, jakie cenne dla zdrowia  witaminy się kryją w marchewce i co można z niej zrobić – największą ciekawostką był dżem i ciasto marchewkowe. Dzień ten wypełniony był tańcami przy piosenkach o marchewce, zabawami matematycznymi i sprawnościowymi  a także twórczością plastyczną z marchewką w roli głównej. Dzieci obserwowały proces powstawania naturalnego soku marchwiowo – jabłkowego i porównywały smak marchewki w trzech różnych konsystencjach stwierdzając, że sok jest pyszny ale chrupanie marchewki służy  zdrowiu zębów.
Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy przedszkolaki zadowolone wróciły do domu. Dzięki tego typu działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat, mającym charakter zabaw, konkursów, zagadek rozbudzamy u dzieci zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się i rozróżniania produktów warunkujących zdrowie.

Czytaj dalej

Zasady ruchu znamy, uśmiechnięte buzie mamy…

We wrześniu w naszym przedszkolu rozpoczął się cykl zajęć związanych z bezpieczeństwem na drodze pt: „Gdy zasady ruchu znamy – uśmiechnięte buzie mamy”. Przedszkolaki poznały podstawowe zasady ruchu drogowego. Zdobyły wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. I tak jak zawsze… dobrze się bawiły. Głównym celem zadań było:

*kształtowanie postaw i zachowań właściwego przestrzegania zasad ruchu drogowego,

*doskonalenie świadomości i dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych,

*rozwijanie umiejętności efektywnego współdziałania w grupie,

*wdrażanie do bezpiecznego i ostrożnego poruszania się po drogach i ulicach,

Czytaj dalej

SENSOPLASTYKA W PRZEDSZKOLU

Wszystkie dzieci uwielbiają ugniatać, lepić, tworzyć zabawne budowle, wycinać kształty foremkami. Dzieci są zachwycone.
Dzieci uwielbiają zabawy, w których mogą lepić i o ile z plasteliną bywa to dość męczącym zadaniem, o tyle masa plastyczna zwykle sprawdza się doskonale. Jest miękka, łatwo ją formować, ugniatać, tworzyć kształty. Taka zabawa rozwija zdolności manualne, wyobraźnię, kreatywność, uczy koncentracji, koordynacji, rozwija percepcję. Dziecko angażuje do zabawy obie dłonie, co pobudza pracę obu półkul i owocuje lepszym analizowaniem informacji. Oprócz rąk i mózgu w zabawie bierze udział nawet język. Skupienie u dziecka zwykle objawia się wystawianiem i przesuwaniem języka, także oprócz ćwiczenia rączek, dziecko wykonuje ćwiczenia logopedyczne. Chyba nie trzeba zachęcać rodziców, by ich dzieci jak najczęściej lepiły?

Czytaj dalej

DZIEŃ KROPKI

Słyszeliście o Dniu Kropki? Jeśli wydaje się Wam, że to kolejne wymyślone, nowomodne i nieciekawe święto – jesteście w błędzie! Przeczytajcie dlaczego warto świętować Dzień Kropki w przedszkolu i w szkole, dlaczego to doskonały moment na to, by przekonać się, że mała kropka potrafi przynieść wielkie zmiany! Będzie się działo. Koniec. I kropka!

Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” (czyli “Kropka”), w której opowiedziana została historia małej Vashtii. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i celebrowania Dnia Kropki.

W Polsce książka zyskuje popularność szczególnie od roku 2017 – 13 września do sprzedaży trafiła książeczka w polskiej wersji językowej. Czy warto ją nabyć? Uważamy, że tak!