Pierwsza pomoc – dlaczego warto jej udzielać ?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) corocznie w wypadkach drogowych ginie około 47 000 osób. Natomiast wyniku innych wypadków lub zatruć traci życie około 30 000 osób. Szacuje się, że liczby te mogłyby być o kilka tysięcy niższe, gdyby świadkowie tragicznych zdarzeń udzielali ofiarom pierwszej pomocy.

Gdy w wyniku urazu, zatrucia, nagłego zachorowania dochodzi do zagrożenia życia, pierwsza pomoc, udzielona jeszcze przed przybyciem pogotowia ratunkowego przez przypadkowych świadków zdarzeń, nie tylko zapobiega pogorszeniu się stanu ofiary, ale ma decydujący wpływ na jej przeżycie.

Poprzez wykonanie kilku tak prostych czynności możemy uratować komuś życie, co daje nam poczucie satysfakcji, poczucie bycia potrzebnym, ale też udzielając pierwszej pomocy możemy liczyć na wdzięczność rodziny i samego poszkodowanego. Najważniejsze jednak jest to, że udzielając pierwszej pomocy ratujemy komuś życie, lub ocalamy go od kalectwa. W myśl tej idei uczestniczyliśmy  w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej, który przeprowadził ratownik Miejskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia -Ratunkowego w Oświęcimiu – Krzysztof Wisła.  Zapoznaliśmy się w jaki sposób podejść do poszkodowanego, jak określić jego stan i w jaki sposób mu pomóc .  Poznaliśmy działanie defibrylatora AED wykonując z jego pomocą efektywne zabiegi RKO, Wszystko to mogliśmy wykorzystać nie tylko w teorii ale także w praktyce,  poprzez symulacje wypadków na kolegach i fantomie.

Dlaczego boimy się pierwszej pomocy?

Nie bójmy się zatem, że nie posiadamy odpowiedniej wiedzy medycznej, a nie chcemy zrobić komuś jeszcze większej krzywdy – to naturalny strach, ale warto wiedzieć, że nie usprawiedliwia nas to przed nieudzieleniem pomocy. Każdy obywatel ma obowiązek pomóc osobie potrzebującej, w sytuacji, gdy jej życie jest zagrożone (chyba, że byłoby to zagrożenie również dla naszego życia – wówczas nie musimy pomagać, a jedynie wezwać służby ratunkowe). Jeśli obawiasz się, że twoja wiedza nie jest wystarczająca, warto skorzystać z kursów doszkalających. Dzięki nim będziesz czuć się pewniej w sytuacji kryzysowej. Nie ignoruj pierwszej pomocy– nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiał komuś pomóc.

Font Resize
Contrast