Szlakiem Piastowskim do Kolebki Polskości

Dla uczczenia pamięci przełomowego w historii Polski wydarzenia, jakim było przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I – Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2016 Rokiem  Jubileuszu  1050 – lecia  Chrztu  Polski. W ramach podsumowania szkolnych działań związanych z obchodami Roku Chrztu Polski uczniowie z klas IV – VI  w dniach 11 – 13 maja 2016r. wyruszyli na tereny Wielkopolski, gdzie uczestniczyli w trzydniowym Edukacyjnym Wyjeździe Historycznym 1„Szlakiem Piastowskim, czyli wyprawa do Kolebki Polskości”. Dotarli do Źródeł Polskości, między innymi – Gniezna, Poznania i Ostrowa Tumskiego, Kruszwicy, Strzelna, Biskupina. Wycieczkowicze zwiedzili wiele ciekawych miejsc związanych z początkiem tworzenia się naszej państwowości. Wyprawa rozpoczęła się wizytą w Kórniku, gdzie mieli okazję zobaczyć zabytkową rezydencję historycznych rodów Górków i Działyńskich – unikalnego obiektu uznanego za pomnik historii Polski – przykładu neogotyku angielskiego.
Pełni wrażeń dotarli do Poznania po nową partię wiedzy. Tam zwiedzili Stare Miasto, zobaczyli zabytkowe kamienice oraz Ratusz z opiewanymi w legendzie słynnymi koziołkami na wieży. Na koniec czekały ich nie mniejsze emocje – odwiedzili Ostrów Tumski –  najstarszą dzielnicę Poznania –  to jedno z miejsc, gdzie mógł odbyć się chrzest Mieszka I. Zwiedzanie i dotykanie historii zakończyła gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim z resztkami wczesnopiastowskiego palatium datowanego na około 965 rok.  Następnego dnia grupa odwiedziła Wenecję, gdzie obejrzała ruiny zamku z XIV wieku, którego jednym z właścicieli był Mikołaj z rodu Nałęczów zwany Krwawym Diabłem Weneckim. Odbyła też niecodzienną  przejażdżkę kolejką wąskotorową powstałą w 1894 roku oraz zwiedziła Muzeum Kolei Wąskotorowej. Ten dzień przyniósł również wielką atrakcję, jaką była wizyta w rezerwacie archeologicznym – częściowo zrekonstruowanej osadzie obronnej tzw. kultury łużyckiej z VIII w. p. n. e. w Biskupinie. Kolejny etap wyprawy –   to zwiedzanie Gniezna – pierwszej stolicy Polski, a tam czekało na nich : Muzeum Początków Państwa Polskiego, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie znajdują się relikwie św. Wojciecha i słynne Drzwi Gnieźnieńskie z XII w. Uczniowie zobaczyli także Kościół św. Wawrzyńca, Ratusz, zabytkową zabudowę Starego Miasta oraz Rynek z dziewiętnastowiecznymi kamienicami.
W ostatnim dniu zwiedzanie zaczęto od Strzelna – tam uczniowie zobaczyli Rotundę św. Prokopa – największą romańską świątynię w Polsce zbudowaną z ciosów granitowych na planie koła, datowaną na I połowę XII wieku oraz Kościół św. Trójcy z unikalnymi kolumnami romańskimi. Kolumny, pokryte płaskorzeźbą figuralną, należą do unikatowych zabytków romańskich. W całej Europie, oprócz kolumn strzelińskich, zachowały się rzeźbione kolumny tylko w Hiszpanii w  Santiago de Compostela (w katedrze św. Jakuba) oraz we Włoszech, w Wenecji (w katedrze św. Marka). Nasze kolumny pochodzą z II połowy wieku XII i początku XIII. Na koniec wojaży „Piastowskim Szlakiem” zostały ruiny zamku z Mysią Wieżę znajdującą się w legendarnym średniowiecznym grodzie Kruszwicy. Pod jej murami uczniowie bardzo ciekawie przedstawili miniatury sceniczne związane z legendą o Popielu. Za swoje prezentacje od pani przewodnik w nagrodę dostali powieść J.I. Kraszewskiego „Stara baśń”, która wzbogaci księgozbiór szkolnej biblioteki. Po wspinaczce na wieżę, przy ładnej pogodzie i dobrej widoczności, mieli okazję podziwiać panoramę Kruszwicy oraz słynne, malownicze jezioro Gopło także utrwalone w legendach i związane z początkami Polski. Bazą wypoczynkowo – noclegową był luksusowy Hotel „Słowianin” w Gnieźnie – Modliszewo z komfortowymi warunkami,  pysznym jedzeniem i bardzo miłą obsługą. Wszyscy wycieczkowicze przeżyli niezwykłą historyczną przygodę. Zadowoleni i wzbogaceni sporą dawką wiedzy historycznej oraz wieloma nowymi doświadczeniami i wrażeniami wrócili do Gromca. Wycieczka doszła do skutku dzięki uprzejmości pani Lidii Mańkut z libiąskiego Biura Podróży „Janina”, która zadbała o bardzo bogaty program edukacyjny i fantastyczne warunki. Bardzo, bardzo DZIĘKUJEMY !!!

Font Resize
Contrast