Ojczyźnie i Wolności

W dniu 7 listopada, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyło się także przeniesienia do szkoły pamiątkowej tablicy poświęconej mieszkańcom Gromca poległym i zamordowanym przez hitlerowskich zbrodniarzy w czasie II wojny światowej.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: zastępca Burmistrza Libiąża Jarosław Łabęcki, Sołtys Gromca Jerzy Górski,  Radna Gromca oraz inicjatorka przeniesienia pamiątkowej tablicy Halina Ławczyn, Radny Gromca, który odnowił pamiątkową tablicę Kazimierz Saternus, Stanisław Ławczys dzięki, którego staraniom pamiątkowa powstała tablica oraz przedstawicielki Komitetu Rodzicielskiego Bożena Ostrowska, Barbara Łasica, Agnieszka Halbina.

Na początku uroczystości głos zabrał pan Stanisław Ławczys, który przybliżył wszystkim historię pamiątkowej tablicy. Wspomniał miedzy innymi o tym, że tablica 30 lat temu została wmurowana w holu naszej szkoły, a uroczyste jej odsłonięcie nastąpiło dnia 21 stycznia 1984r. W związku z budową sali gimnastycznej tablica została przeniesiona do kaplicy Matki Bożej Różańcowej w Gromcu.

Ponadto, uczniowie recytowali wiersze i śpiewali patriotyczne pieśni, przez co wyrazili dumę z bycia Polakami. Zintegrowany z występami uczniów pokaz multimedialny wzbogacony filmami oraz zdjęciami z I i II wojny światowej, skłonił wszystkich obecnych do refleksji.

Na zakończenie, aby uczcić pamięć mieszkańców Gromca poległych i zamordowanych przez hitlerowskich zbrodniarzy, złożono kwiaty i zapalono znicze przed pamiątkową tablicą.

Font Resize
Contrast