Życie i kultura w średniowieczu – żywa lekcja historii

Dnia 25 listopada 2015 r. przybyła do naszej szkoły grupa artystyczna z Lublina o nazwie Rekonstrukto, która swoim programem edukacyjnym przybliżyła uczniom klas I – VI czasy średniowiecza, kiedy to „rycerze zakuci w zbroje i z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłku, by chronić honoru i ojczyzny”. Na wstępie uczniowie dowiedzieli się, jaka była droga do stanu rycerskiego – zaczynając od pazia, poprzez giermka, a kończąc na pasowaniu, którego dokonywał władca.  Pasowanie na rycerza odbywało się przed głównym ołtarzem. Atrybutem rycerza był miecz. Nowy rycerz otrzymywał także ostrogi, które były symbolem rycerskości. Zaszczytu „pasowania na rycerza” dostąpił tego dnia trzecioklasista Antoni Pająk, który mógł tym samym potrzymać miecz. DSC_0014-001Przy tej okazji uczniowie dowiedzieli się o powinnościach  i prawach rycerza zawartych Kodeksie Rycerskim. Na drugim planie można było obejrzeć wystawioną broń. Prezenterzy krótko opisywali każdy rodzaj rycerskiej broni, demonstrując jej użyteczność. Oprócz różnych mieczy, toporów, hełmów i tarcz, pokazali także mniej znany uczniom : korbacz, nadziak oraz buzdygan będący oznakę władzy oficerskiej.Średniowieczni łotrzykowie za swe niecne czyny byli przykładnie karani zakuciem w dyby i wystawiani na widok publiczny. Jeden z naszych uczniów – Mateusz Szyjka także został uwięziony w dybach, a warunkiem uwolnienia z nich była obietnica, że będzie się dobrze uczył.  DSC_0045-001Następnie odbyła się próba siły, czyli próba ciężkiego miecza, w której chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił, trzymając w jednej ręce miecz w pozycji poziomej. Z tym wyzwaniem najlepiej poradziła sobie Anna Waligóra. Natomiast przegrani musieli wykonywać przysiady. Na zakończenie prezentacji uczeń Jakub Goryl stoczył zacięty pojedynek w turnieju rycerskim walcząc na miecze.DSC_0100-001 W efekcie pokonał swojego przeciwnika i powalił go na ziemię.     Całe spotkanie było przeplatane ciekawymi opowieściami i legendami. Można było posłuchać o modzie i obyczajach średniowiecza oraz dotknąć rycerskiego ekwipunku  i uzbrojenia. Zgromadzona publiczność wykazała duże zainteresowanie tematem i żywiołowo reagowała na występ. Taka „podróż do krainy, którą obecnie pokrył już kurz minionych wieków”, okazała się bardzo ciekawą lekcją historii na żywo. „Rycerzy z  Rekonstrukto  zaprosiła do szkoły pani Renata Malicka.  Fotorelacja z żywej lekcji historii.

Font Resize
Contrast