TEATRALNIE I Z HUMOREM O … ŚWIECIE STAROŻYTNEJ GRECJI

Odległy świat kultury antycznej można poznawać na różne sposoby. Interesującym spotkaniem ze starożytną Grecją było przedstawienie teatralne, które odbyło się w szkole dnia 27 listopada 2019 roku. Wystąpili w nim znakomici aktorzy scen krakowskich – Wojciech Habela i Jacek Lecznar, których znają nasi uczniowie, gdyż wielokrotnie gościliśmy ich w szkole. Spektakl „Sen o Helladzie. Mitologia. Świat starożytnej Grecji” został przygotowany i zrealizowany z myślą o młodzieży szkolnej jako uzupełnienie wiedzy z przedmiotów: historii i języka polskiego na temat mitologii greckiej, teatru antycznego oraz idei olimpijskich. Z sugestywnej i widowiskowej gry aktorskiej młodzi widzowie wynieśli sporo wiedzy o bardzo ciekawych hellenistycznych wierzeniach, obyczajach i rozrywkach – teatrze i sporcie, a także o dramatycznej wojnie trojańskiej.

W zakresie teatru greckiego młodsi dowiedzieli się, natomiast starsi przypomnieli sobie o dionizjach, amfiteatrze, charakterystycznych maskach scenicznych, aktorach w kostiumach i na koturnach oraz rodzajach sztuk teatralnych. Z bogactwa mitów artyści przypomnieli mity o powstaniu świata, bogów i herosów. Opowiedzieli historię Prometeusza – tytana, który podarował ludziom ogień. Przywołali ważne postacie: Zeusa, Hery, Ateny, Dionizosa, Pandory, Apolla, Hadesa i Odyseusza. Przy prezentacji mitów swój udział mili również chętni uczniowie, którzy z pomocą aktorów wcielili się w mityczne postacie. Posępnego Kronosa – połykającego swoje nowonarodzone potomstwo – zagrał Jakub Orlanka, natomiast w jego żonę Reę – ratującą maleńkiego Zeusa – wcieliła się Joanna Mańka. Kapłanką wyroczni delfickiej była  Bianka Szyjka. Na koniec uczniowie zobaczyli najsłynniejszy pojedynek – przepięknie wybrzmiały poetyckie wersy z „Iliady” – eposu Homera, kiedy aktorzy weszli w role Achillesa i Hektora walczących na śmierć i życie podczas oblężenia Troi.Przekaz sceniczny świetnie trafiał do odbiorców, gdyż tryskał humorem zarówno słownym, jaki i sytuacyjnym, bowiem aktorzy stosowali różne formy i techniki teatralne, a przekazywaną wiedzę ubarwiali zabawnym współczesnym komentarzem z częstymi uczniowskimi powiedzonkami zaczerpniętymi z codziennego życia szkolnego. Ogromny kunszt aktorski, sugestywna gra sceniczna, żywa gestykulacja i mimika, doskonała dykcja, prosta forma przekazu, wymowna scenografia oraz odpowiednio dobrane rekwizyty – to niewątpliwe atuty przedstawienia. Pięknym dodatkiem do całości był wiersz Leopolda Staffa Odys, zawierający ponadczasową mądrość na temat życia i wędrówki.Aktorzy, nagrodzeni gromkimi brawami i słowami uznania, obiecali złożyć ponownie wizytę w naszej szkole w przyszłym roku szkolnym. Dziękujemy pani Renacie Malickiej za zorganizowanie teatralnego poranku.

Font Resize
Contrast