Podsumowanie Roku Teatru

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego. W 2015 roku przypada 250 rocznica powołania Teatru Narodowego, a tym samym ustanowienia teatru publicznego w naszym kraju. Jubileuszowe obchody miały uhonorować wszystkich tworzących teatr, który jest jednym z najważniejszych obszarów życia kulturalnego i społecznego. Wśród bezpośrednich spadkobierców teatru powołanego w 1765 roku uchwała sejmowa wymieniła Teatr Narodowy w Warszawie oraz Teatr Wielki – Operę Narodową, świętujące jubileusz 250 – lecia istnienia, a za spadkobierców tradycji uznaje się Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz ponad sto teatrów w całej Polsce.

Pierwszy publiczny, zawodowy teatr wystawiający sztuki w języku polskim nazwano Teatrem Narodowym. Został założony w 1765 r. w Warszawie z inicjatywy ostatniego króla polskiego – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była to pierwsza w kraju scena publiczna ze stałym i zawodowym zespołem składającym się z polskich aktorów, których zwano „Aktorowie Narodowi Jego Królewskiej Mości”. Dnia 19 listopada 1765 r. miało miejsce pierwsze przedstawienie, które zapoczątkowało działalność Teatru Narodowego. Zagrana sztuka była komedią zatytułowaną „Natręci” autorstwa Józefa Bielawskiego. Dla sceny narodowej bardzo zasłużył się jeden z jej dyrektorów – Wojciech Bogusławski, którego historia nazwała „ojcem teatru polskiego”.

Szkolne działania związane z Rokiem Teatru skupiły się wokół wybranych obszarów.

– Przystąpiono do projektu „Internetowy Teatr TVP dla szkół” dzięki któremu, przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii – szerokopasmowego Internetu, nasi uczniowie mieli okazję oglądać przedstawienia teatralne nie wychodząc ze szkoły.

– Nawiązano współpracę z Teatrem Lalek Banialuka w Bielsku Białej oraz Teatrem Figur w Krakowie.

– Opracowano i wykonano ekspozycje ścienne o treściach edukacyjnych związanych z teatrem „2015 Rokiem Teatru Narodowego” oraz „Teatr – to jest takie miejsce, w którym mocniej bije serce. Historia teatru. Wierszem o teatrze”. Obydwie gazetki umieszczone na dolnym holu dostarczyły wszystkich ważnych informacji do quizu oraz konkursu wiedzy o teatrze.
– Przygotowano i wygłoszono pogadanki o teatrze na lekcjach języka polskiego i historii.
– Ogłoszono i przeprowadzono trzy konkursy tematyczne : „Teatralne ABC”– Konkurs Wiedzy o Teatrze dla klas IV – VI, „Wiersz jako mały teatr” – Konkurs Recytatorski dla klas I – VI oraz „Lalka teatralna” – Konkurs Plastyczny dla klas I – VI w dwóch wersjach. Młodsi uczniowie tworzyli pacynki i kukiełki, natomiast zadaniem starszych było wykonanie marionetki.

– Dnia 19 listopada 2015 r. na podsumowanie szkolnych obchodów Roku Teatru odbyła się premiera widowiska „Teatr musi grać” wystawionego przez Szkolne Koło Teatralne. Rozstrzygnięto także oraz ogłoszono wyniki tematycznych konkursów związanych z teatrem.
To był prawdziwy Dzień Teatru – wielu uczniów przyszło do szkoły
w teatralnych strojach. Wyjątkowość tego dnia eleganckim ubiorem podkreślili także nauczyciele i pracownicy szkoły. W niektórych klasach odbywały się specjalne warsztaty scenicznej charakteryzacji i makijażu oraz mierzenia różnych kostiumów ze szkolnej garderoby.

Inicjatorkami i organizatorkami szkolnych działań wokół Roku Teatru były panie : Renata Malicka, Grażyna Tuszyńska-Nowak,, Elwira Świtalska, Agnieszka Niezgodzka.

Font Resize
Contrast