Na początku była kropka?

Dzisiaj, 15 września, wypada edukacyjne święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Czy to jest ważna data w kalendarzu ucznia? Może nie każdego, ale tych najmłodszych na pewno. Można bowiem powiedzieć, że gdy chodzi o dziecięcą twórczość, to rysowanie kropki jest to jedna z pierwszych umiejętności plastycznych – pojawia się między 12 a 16 miesiącem życia. Czy początkiem rozwoju talentu dziecka mogła być kropka? Wcale niewykluczone.

Międzynarodowy Dzień Kropki jest to dzień pobudzania uczniowskiej kreatywności i wzmacniania wiary we własne umiejętności. Tego dnia uczniowie (zwłaszcza klas 0-3), nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.

Motywem przewodnim jest oczywiście kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów. Powstaje także wiele stron internetowych poświęconych kropce. Polscy nauczyciele i uczniowie z wielu szkół z całego kraju postanowili połączyć siły i prowadzić wspólny blog, na którym zamieszczać będą relacje z Wykropkowanych Wydarzeń: http://kropka-dot.blogspot.com.

Czy kropka jest ważna w rozwoju dziecka? Justyna Puchałka-Stecyk, logopeda, proponuje spojrzeć na to nieco naukowo [1]:

  • jest pierwszą umiejętnością grafomotoryczną dziecka;
  • rysując . dziecko korzysta z umiejętności koordynowania wzroku i ruchu;
  • umiejętność rysowania . poprzedza umiejętność rysowania kresek oraz spirali, a później bazgroł – jest więc ważna dla rozwoju umiejętności rysowania;
  • umiejętność rysowania . poprzedza także umiejętność odwzorowywania szlaczków, a później liter i cyfr – jest zatem ważna także dla rozwoju umiejętności pisania;
  • jest jednym z kamieni milowych w obszarze umiejętności grafomotorycznych;
  • gdy . . . tworzą zabawę typu „połącz punkty”, dzieci ćwiczą: przerzucanie wzroku (między kropkami), umiejętność planowania ruchu, koordynację wzrokowo-ruchową, myślenie abstrakcyjne;

Kropkowanie ćwiczy zatem wyobraźnię, precyzję i umiejętność planowania. Wesołego kropkowania!

Bibliografia:

[1] Prezentacja autorstwa Justyny Puchałki-Stecyk pt. ‘Dzień Kropki – garść informacji teoretycznych” – http://www.kropka-dot.blogspot.com/2014/09/o-kropce-w-przeddzien-dnia-kropki.html

Font Resize
Contrast