Lekcja w kinie

W ramach realizacji zagadnień edukacji filmowej w ubiegły piętek – 19.10.2018 r. uczniowie klas IV – VIII wybrali się do Oświęcimskiego Centrum Kultury na lekcję w kinie dotyczącą ekranizacji i adaptacji filmowych. Celem tego edukacyjno- kulturalnego spotkania było:

– wprowadzenie uczniów w tajniki filmu;
– poznanie różnic między ekranizacją a adaptacją;

– możliwość zekranizowania sztuki teatralnej, komiksu, gry;
– poznawanie sposobów przekładania tekstów książki na język filmu;
– prześledzenie pracy nad adaptacją lektury szkolnej, poznawanie scenopisu;
– wyzwania stojące przed reżyserem adaptującym książkę;
– poznanie zasad tworzenia adaptacji filmowych;
– kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej;
– łączenie edukacji z rozrywką;
– wdrażanie uczniów do właściwego odbioru i wykorzystania mediów;
– savoir vivre kinomana, czyli wdrażanie do kulturalnego zachowania w kinie.

Na zakończenie uczniowie mieli okazję zobaczyć filmowe przykłady adaptacji i ekranizacji bestsellerowych dzieł literackich. Klasy IV – VI obejrzały najnowszą „Anię z Zielonego Wzgórza” z 2016 roku, natomiast klasy VII – VIII „Siedem minut po północy”.

Lekcja w kinie, połączona z prezentacjami multimedialnymi rekomendowana przez MEN, została zorganizowana przez Centrum EdukacjiFilmowej w ramach ogólnopolskiego programu edukacji filmowej i medialnej. Wielką niespodzianką dla nas było to, iż prowadził ją aktor – Paweł Hajnos – absolwent naszej szkoły.   

 

Font Resize
Contrast