Lekcja w kinie

Niezmiernie ważnym elementem kształcenia ogólnego uczniów jest edukacja filmowa. A gdzie najlepiej mówić o filmie, jeśli nie w kinie ?
I właśnie z tego powodu uczniowie naszej szkoły wybrali się do Libiąskiego Centrum Kultury na kolejną nietypową lekcję w kinie. Spotkanie z klasami IV – VI miało miejsce 14 stycznia 2020 roku, natomiast klasy VII i VIII pojechały do LCK-u na następny dzień. Tym razem kinowa lekcja przeprowadzona przez Centrum Edukacji Filmowej poświęcona została gatunkom filmowym.
Tematem lekcji dla uczniów klas IV – VI była „Podróż po kinie gatunków”, w czasie której mieli możliwość odkryć, czym cechuje się dany gatunek filmowy, co odróżnia musical od innych filmów, jakie elementy muszą znaleźć się w filmie akcji, poznali różne rodzaje komizmu, różnice między filmami science fiction a fantasy, odbyli filmową podróż na Dziki Zachód oraz dowiedzieli się, jaki gatunek przenosi widzów w tajemnicze i baśniowe miejsca.
Dla młodzieży z klas VII i VIII przygotowano lekcję „W świecie gatunków filmowych”. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest konwencja gatunkowa i hybryda gatunkowa, poznali różnice między kinem gatunkowym a autorskim, współczesne gatunki filmowe, takie jak found footage, mockument i bonder, odkrywali różnice pomiędzy rodzajami komizmu: sytuacyjnym, słownym, postaci, zobaczyli, jak wyglądały pierwsze filmy science fiction, a także prześledzili motywy i schematy fabularne wybranych gatunków filmowych.
Na zakończenie uczniowie zostali zaproszeni na seanse filmowe. Młodsi obejrzeli film fantasy „BFG: Bardzo Fajny Gigant” w reżyserii Stevena Spielberga,
a starsi „Między nami kosmos” Petera Chelsoma z gatunku science fiction. Oba filmy wpisały się w tematykę lekcji i pokazywały wybrane elementy omawianych kwestii.
Wyjazdy na „Lekcję w kinie” pomału wpisują się już w tradycję naszej szkoły, więc z niecierpliwością będziemy czekać na kolejną edycję w przyszłym roku.

Font Resize
Contrast