Koncert Eurowizja Junior – wyjazd Wiolinek

Wiolinki, w Arenie Gliwice , podziwiamy Wiktorię Gabor i innych wokalistów Eurowizji Junior.
Koncert był wspaniały! Wycieczka zatem udana i już myślimy o kolejnym wyjeździe…A dokąd? Zobaczymy?!

Eurowizja Junior – krótka historia

Pierwsza edycja Konkursu Piosenki Eurowizji Junior odbyła się w 2003 roku w Kopenhadze i przyciągnęła 16 uczestników. Niestety początki naszego kraju w dziecięcej rywalizacji nie należą do udanych – przez pierwsze dwa lata zajmowaliśmy ostatnią pozycję (w 2004 roku ex aequo z Łotwą). Być może właśnie ze względu na niezadowalające wyniki TVP zdecydowała się na wycofanie z wydarzenia na kolejne 12 lat. Polska wróciła do konkursu w 2016 roku i zajęła 11. miejsce. Rok później reprezentantka Polski była 8. w finale Eurowizji Junior, a w latach 2018 i 2019 Roksana Węgiel oraz Viki Gabor wywalczyły zwycięstwo. Polska jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję Junior dwa lata z rzędu, jednak do pobicia rekordu zwycięstw jeszcze nam trochę brakuje.

Weterani Eurowizji Junior

Eurowizja Junior odbyła się w tym roku po raz siedemnasty, ale tylko dwa państwa nie opuściły żadnej edycji konkursu: Białoruś i Holandia. Do weteranów możemy zaliczyć jeszcze również Macedonię PółnocnąMaltę i Rosję (uczestniczyli po 15 razy) oraz Ukrainę (14 startów na Eurowizji Junior). W swojej historii konkurs gościł łącznie 38 państw oraz Walię, która po rezygnacji Zjednoczonego Królestwa postanowiła występować pod własną flagą. Udział w Eurowizji Junior bierze także Kazachstan, który do tej pory nie pojawił się na „dorosłej” Eurowizji.

Font Resize
Contrast