Czytanie jest fajne!

“Jak nie czytam, jak czytam” – tak zatytułowana akcja masowego czytanieczytania  odbyła się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gromcu  w 10 czerwca o godzinie 10.00

Po raz pierwszy w naszej szkole miała miejsce wspólna akcja czytania. Spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, by czytać,  ale również wysłuchać czytających osób, a nawet by podczas tego spotkania stworzyć krótkie, absurdalne teksty humorystyczne, swobodnie wykorzystujące cyfrę 10 (poprzez czytanie jednego zdania z 10. strony swoich książek). Przyświecała nam jedna myśl,  że czytanie jest fajne! Celem akcji była – według pomysłodawców – chęć zwrócenia uwagi na to, iż odnotowany przez Bibliotekę Narodową systematyczny spadek czytelnictwa dotyczy ludzi dorosłych, a nie dzieci i młodzieży; promocja czytelnictwa wśród młodzieży, uświadomienie nieczytającym, iż czytanie jest powszechne wśród ich rówieśników. Według nas była to radosna akcja, bez zbytniego nadęcia, patosu i pompy, a wszystko po to, by czytać, bo jak mawiał Josif Brodski* „gorsze od palenia książek jest ich nieczytanie”.  Całość została sfotografowana, by mieć pamiątkę i po części również po to, byśmy mogli wziąć udział w losowaniu nagród, np. za najlepsze zdjęcie akcji lub największą liczbę uczestników i uczestniczek. Jednak należy zauważyć, iż akcja czytania nie została zorganizowana tylko po to, by wygrać, ale byśmy mogli się wspólnie spotkać i wspólnie oddać jednej ze swoich ulubionych czynności. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób, swoim działaniem, wsparli tę akcję.

 

 

*jeden z największych rosyjskich i amerykańskich poetów i eseistów XX wieku. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1987.

Font Resize
Contrast